A kullancs kora tavasztól késő őszig, enyhe időben még akár a téli időszakban is támadhat. A kullancs számára ideális időjárás az enyhe, tavaszias, nem túl napos, nem túl száraz időszak, de a fagyokat kivéve szinte mindig számíthatunk a megjelenésére. A hideg tél elpusztítja a föld alatt a fák gyökerei között telelő példányokat.
A bokrok levelein, az aljnövényzetben megbúvó kullancsok a melegvérű élőlények által kibocsátott széndioxidot és a testhőt érzékelve találják meg áldozatukat. Az állat szőrében, az ember ruházatában haladva a kullancs megtalálja a test azon pontjait, ahol vékonyabb a bőr, könnyebb a vérszívás. A megfelelő helyen elérzésteleníti a bőrt, így a sebzés nem okoz fájdalmat, a kullancs támadása gyakorlatilag észrevétlen marad. A kullancs egy rést vág a bőrbe, melyen keresztül szájszervével eleinte sejtközi folyadékot, majd pár órával később hajszálereket felvágva vért szív a gazda testéből.
Több mint húszféle kullancs él a környezetünkben, a néhány milliméteres méretűek csak pár órát szívják a vért, a nagyobbak 2-3 napig, peterakás előtt akár napokig is kapaszkodhatnak a gazdaállatba közben folyamatosan vért szívva, és különböző testnedveket, például érzéstelenítő, vagy véralvadásgátló anyagot visszaeresztve. A kullancs emésztőrendszerének nincs másik kimente, így a feleslegessé vált folyadék is a gazdatestbe kerül vissza. Ezért a fertőzött kullancs is csak a csípés után legkorábban pár órával tudja megfertőzni a gazdatestet, mikortól elkezdenek a különböző folyadékok a biológiai folyamatoknak megfelelően időközönként visszaáramolni. Ezért nagyon fontos, hogy akár kutyánkon, akár a saját testünknök kullancsot fedezünk fel, a lehető leghamarabb távolítsuk el. A kullancs eltávolításának módjáról is sok a tévhit. Nem szabad semmilyen olyan anyaggal (olaj, zsír) bekenni a bőrbe fúródott kullancs látható testrészeit, mert elzárja az oxigéntől, fuldokolni kezd, és testnedveit idő előtt visszaereszti a sebbe.
kullancs eltávolítása
A kullancs eltávolítására legbiztosabb mód a kullancskiszedő kanál használata, amely segítségével úgy alá tudunk nyúlni, hogy a bőrhöz legközelebbi ponton megfogva tudjuk kihúzni. Amennyiben kézzel próbáljuk kivenni a kullancsot, akkor is próbáljuk meg a tövéhez legközelebbi ponton megfogni, és az óramutató járásával ellentétes irányba enyhén megcsavarva kihúzni. Fontos, hogy ne nyomkodjuk a kullancsot. Nem baj, ha beszakad a kullancs feje, mert a bőrben maradó rész a szálkához hasonló módon ki fog lökődni. A kullancs okozta vágás egy nyílt seb, ezért minden esetben a kullancscsípés helyét fertőtlenítő szerrel kezeljük le.
A kullancs által terjesztett fertőző betegségek közül kiemelkedő a kutyákat megbetegítő és megtizedelő babéziózis (Babesiosis). A Babézia (Babesia) parazita, amely a vörös vérsejtekben elszaporodik, és kezelés nélkül szinte kivétel nélkül halálos kimenelű betegséget okoz, amely vérszegénységben, veseelégtelenségben nyilvánul meg. Megelőző oltása nincs, ha kullancsot találunk kutyánk testében, az állatorvos kérésünkre megelőzésként beadhat megfelelő gyógyszert, ezáltal a betegség esetleges kialakulásakor a kutya azonnal kezelést kap. A babézia ellen használatos gyógyszer nem szabad túl gyakran alkalmazni, mert a kutya egyéb belső szerveit károsíthatja, főleg, ha nem a megszokott állatorvoshoz visszük kutyánkat, mindig tájékoztassuk, mikor részesült már babézia elleni kezelésben a kutyánk. Ha kutyánk hangulata hirtelen megváltozik, letörtté, kedvetlenné válik, hasa (lépe) nyomásra érzékeny, még akkor is gyanakodhatunk a babéziás fertőzésre, ha kullancsot nem találtunk kutyánkban, hiszen az főleg nagy szőrű állat esetén akár észrevétlenül is meghúzódhat a vérszívás teljes ideje alatt. Ilyen esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni, mert ha már a kutya vizelete jellegzetesen sötétbarnává válik, életesélyei rohamosan romlanak.
A kutyákra és emberekre is egyaránt veszélyt jelentő Lyme-kór (borrelia burgdorferi) is a kullancsok csípésével terjed (ixodes ricinus). A betegséget, ha időben felfedezik, jól gyógyítható. Ezért a kullancs-csípés helyét figyeljük, ha napokkal-hetekkel később kör vagy csík alakú piros elszíneződést látunk a bőrön (vándorfoltok), szinte biztos lehetünk a fertőzésben. Sajnos az elszíneződés hiánya nem jelenti a biztos fertőzésmentességet. A Lyme kór egyéb tünetei: fáradságérzet, hidegrázás, láz, fejfájás, később tarkómerevség, izom- és izületi fájdalmak. Ha kutyánk viselkedésében, kedvében hirtelen változást tapasztalunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert a Lyme-kór korai szakaszban jól gyógyítható, súlyos idegrendszeri és ízületi elváltozásokat csak a több hónapos, illetve több éves kezeletlen fertőzés okozhat.
A gazdik védelmében érdemes pár szót ejteni az emberekre rendkívül veszélyes kullancs által terjesztett betegségre, a vírusos agyhártyagyulladásra (Colorado kullancs encephalitis), melyet szintén a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) terjeszt. A betegség kizárólag állatról emberre terjed általában a kullancsok közvetítésével, a fertőzött kullancs csípéstől számított 4-6 óra múlva számíthatunk a fertőzés kialakulására. De nyers és forralatlan tej fogyasztásával is terjedhet, a beszáradt és elporladt fertőzött kullancs belélegzésével légúti betegséget okozhat. A vírusos agyhártyagyulladás védőoltással megelőzhető, ezért akik gyakran tartózkodnak a szabad természetben, érdemes a védőoltás-sorozatot felvenni, illetve az orvos előírása alapján (3 évenként) megismételtetni.
Összegzésül, a kullancsok okozta fertőzések megelőzésének legbiztosabb módja a kullancs mielőbbi kíméletes eltávolítása. A kullancs rendkívül szívós élőlény, így eltávolítás után legjobb elégetni, vagy ha erre nincs mód, el kell taposni, fel kell darabolni. A vízbe, lefolyóba (wc-be) dobott kullancs újabb áldozatot keresve előmászik. |