A szívférgesség kórokozója egy élősködő szívféreg, amely kutyafélékben és macskafélékben, mint végleges gazdában élősködik. A szívférgesség Magyarországon még nagyrészt ismeretlen ez a betegség, a mediterrán éghajlatú országokban gyakori, ahol a meleg és csapadékos időjárás miatt bizonyos szúnyogok számára megfelelő élettér alakul ki. Az utóbbi években ez a parazita már olyan területeken is megjelent, ahol korábban nem fordult elő. A napjainkban sokat emlegetett globális felmelegedés, amely a betegséget terjesztő szúnyogoknak kedvez, világszerte hozzájárulhat a betegség utóbbi években megfigyelt terjedéséhez. Ehhez járul a kutyákkal való különféle országokba való utazgatás, a turizmus ugrásszerű növekedése A kedvencekkel történő utazásoknak köszönhetően már nálunk is egyre több alkalommal diagnosztizálják a szívférgességet, így az óvatosság egyre inkább ajánlott. A kórokozó a Dirofilaria immitis (szívféreg), mely emberre is átterjedhet.
Nem a kutya vagy a macska terjeszti a betegséget, így közvetlenül a fertőzött állat sem jelent veszélyt sem más állatra, sem az emberre. A paraziták terjesztője a szúnyog, amely a fertőzött állatokból szívott vér révén maga is megfertőződik a szívféreg fejlődési alakjaival, az úgynevezett mikrofiláriákkal. Ezek a szúnyogokban 7-10 nap alatt lárvává alakulnak át. A szúnyog az újbóli vérszívással fertőzi meg a kutyákat és a macskákat. A mikrofilária 85-120 nap alatt fejlődik kifejlett féreggé, s ha ez a tüdőartériába vagy a szívbe kerül a vérárammal, akkor ott megtelepedve elkezdi “termelni” és a vérbe juttatni az új mikrofiláriákat. Ez a csípést követően körülbelül 6-8 hónap múlva következik be. A mikrofiláriák a szervezetben trombózist és toxikózist (mérgezést) okozhatnak.
Szívférgek a vérben
A tünetek között a köhögés a legfontosabb, különösen, ha az terhelésre erősödik. A heveny kórformára jellemző a hirtelen kialakuló gyengeség, étvágytalanság, nehezített légzés, szapora szívverés. A heveny szívférgesség 2-3 nap alatt a kutya elhullásához vezethet. A gyakoribb idült kórforma esetén nyugtalanság, fáradékonyság, gyakori száraz köhögés, véres köpet, orrvérzés, nehezített légzés, vérszegénység, fokozatos lesoványodás a jellemző. Ha a szívféreg a szívben megtelepszik, nagyon kicsi a gyógyulás és az életbenmaradás esélye, ezért a megelőzésre kell a fő hangsúlyt fektetni.
A szívférgességet okozó féregfajnak van egy másik változata (Dirofilaria repens), mely az ún. bőr- dirofilariosist okozza. Ez az élősködő kutyák, ritkábban a macskák bőr alatti kötőszövetében élősködik. Hasonlóan a szívférgességhez, itt is a szúnyogok viszik át a fertőzést vérszíváskor. A férgek a bőrben nem fájdalmas kis daganatnak tűnő csomócskákat képeznek, jellemző az adott helyen a bőr elszíneződése és viszketése. Súlyosabb esetben szapora légzés, elülső végtag ödéma (vizenyő), gyengeség tapasztalható. Emberben főleg a felső testrész lehet érintett, ezen belül a fej, beleértve a szemhéjat, kötőhártyát, arcbőrt.
Megelőzés
A szívférgesség megelőzése a nyakba csepegtethető állatgyógyászati készítménnyel történhet, mely 1 hónapig ad védettséget, de a már kialakult szívférgesség ellen nem hat. A készítmény elpusztítja a mikrofiláriákat, és ezzel megakadályozza a kifejlett férgek megjelenését a szervezetben. Az adott állatfajra és testtömegre használandó tubus teljes mennyiségét a bőrre cseppentjük, az állat nyaki tájékán több ponton elosztva a két lapocka közé, a gerincvonalban a szőrt széthúzva. Ügyeljünk rá, hogy a tubus teljes tartalma a bőrre kerüljön, és az alkalmazó személy bőrével ne érintkezzen. A készítményt nem szabad a bőrbe dörzsölni. A folyadék hamar beszívódik, nincs irritáló hatása, az állatnak semmiféle kellemetlenséget nem okoz, felszívódás után nincs kellemetlen szaga sem.
A szívférgesség megelőzésére alkalmazható készítmények bolhák és más egyéb paraziták, élősködők (kullancs, tetű, atka) ellen is védi a kutyát, ilyen szer például a Stronghold spot-on. Minden esetben tanácsos megkérdezni állatorvosunkat, hogy melyik készítményt alkalmazzuk a
szívférgesség
megelőzésére. |