A veszettség elleni védekezés szabályai 2009. január elsejei hatálynappal alaposan megváltoztak.
Tudjuk, hogy a kutyatartó köteles bejelenteni a hatóságoknak, ha a kutyája a három hónapos kort elérte, a tulajdonosban változás állt be (adásvétel, elajándékozás), elhullott vagy elkóborolt. Eddig a bejelentési kötelezettségnek a helyi jegyzőnél lehetett eleget tenni, az új szabályozás szerint pedig a gazda által szabadon választott magánállatorvosnál kell minden változást bejelenteni.
Az új tulajdonosnak az eb tulajdonába kerülését ezután az általa szabadon választott magánállatorvos felé kell bejelentenie. A bejelentésnek tartalmaznia kell a legutóbbi veszettség elleni védőoltás helyszínét, időpontját, a védőoltást beadó állatorvos nevét és kamarai bélyegzőjének számát is. A bejelentés legegyszerűbb módja, ha tulajdonosváltás után a kutya oltási könyvével elmegyünk a választott állatorvosunkhoz, ahol később az eboltásokat is szeretnénk majd elvégeztetni.
Új oltási könyvek
2009. január elsejétől egységesen új oltási könyvet vezetett be az állategészségügyi hatóság, de 2009. december 31-ig még használhatóak a régi oltási könyvek is. Ha kutyánk idén kap először veszettség elleni oltást, azt már csak az új típusú oltási könyvbe lehet bejegyeztetni. Új oltási könyvre van szükség abban az esetben is, ha a kutya gazdát cserél. Az új oltási könyvet az állatorvos szerzi be, azt nem kell sehol külön kérvényeznünk. Az új oltási könyvön legszembetűnőbb változás, hogy mindegyik könyv egyedi sorszámot kap, és van elegendő hely mind a gazda, mind a kutya adatainak feltüntetésére is. Az új oltási könyvben még a kutya fényképe is elhelyezhető. Igaz, hogy a kutya pontos beazonosításának egyetlen módja a mikrochippel történő megjelölés, ez még nem kötelező, csak ajánlott. Bár az oltási könyv csak a legutóbbi veszettség elleni oltás igazolására szolgál, a gondos gazda elteszi kutyája korábbi oltási könyveit is, ezzel büszkén igazolva, hogy kezdettől fogva felelős módon gondoskodott kutyájáról.
Az új oltási könyv nem helyettesíti a nemzetközi állatútlevelet, az kizárólag a veszettség elleni oltás igazolására szolgát. Az oltási könyv és a beleírt veszettség elleni oltás igazolása akkor érvényes, ha a személyi adatok maradéktalanul ki vannak töltve, és az oltás megtörténtét a kiállító állatorvos kamarai bélyegzőjével is igazolja, a dátum és a matrica beragasztása nem elegendő. Oltási könyvbe bejegyzést csak állatorvos tehet.
Veszettség és egyéb fertőző betegségek elleni védőoltások
Az ebek veszettség elleni védőoltásának beadatása továbbra is a kutya tartójának kötelessége. Az állattartó köteles minden három hónapos életkort elért kutyát 30 napon belül veszettség ellen saját költségén magánállatorvossal beoltatni, az oltást az első oltást követően 6 hónapon belül megismételtetni, majd ezt követően a kutyát évenként veszettség ellen ismételten beoltatni.
Továbbra sem törvényi előírás, de a gondos gazda a különböző kutyabetegségek ellen is immunizáltatja kutyáját. Kölyök kutyák esetében már elválasztás után el kell kezdeni az oltássorozat, melyet az állatorvos utasításai szerint kell beadatni. Jó ha tudjuk, az egészséges kölyköket bizony kéthetente vinni kell oltatni, ami nem kis kiadást jelent gazdájának. Ebből feltételezhető, hogy a túl olcsón kínált kutya vélhetően semmilyen védőoltást nem kapott. Felnőtt korban a kutyabetegségek elleni immunizálás már az évi egy alkalommal beadott kombinált oltással is megoldható, első alkalommal általában a veszettség elleni oltás után két héttel. Az ismétlődő kombinált oltások már beadhatók a veszettség elleni oltással egyidőben is.
A kutyák veszettség elleni védőoltását valamennyi magánállatorvos elvégezheti. Az oltást végző magánállatorvos az oltás beadását a helyszínen az állat oltási könyvében és/vagy az egységes európai állatútlevelében aláírásával és bélyegzőjével igazolja. Az úgynevezett összevezetéses oltások megszűnnek. Indokolt esetben (például a település földrajzi elhelyezkedése miatt, vagy ha nincs helyben magánállatorvosi rendelő), a kérelmező magánállatorvos részére a kerületi főállatorvos engedélyezheti az összevezetéses oltás lebonyolítását. fel
Tudnunk kell igazolni a veszetség elleni oltás meglétét és érvényességét
Lényeges szabály, hogy a kutyatartó az oltási könyvet vagy a nemzetközi állatútlevelet köteles megőrizni, és azt az állategészségügyi hatóság felszólítására bemutatni. Új és egyértelmű előírás, hogy a közterületen a kutyát felügyelő személy az oltási könyvet magánál kell tartsa.
Amennyiben a gazda nem tudja az oltás megtörténtét igazolni, az állatot veszettség szempontjából aggályosnak kell tekinteni, és például kutyaharapás esetén 14 napos hatósági megfigyelés alá kell vonni. A kötelező veszettség elleni oltást elmulasztó gazda ellen bírság is kiszabhatól. A hatósági megfigyelés indokolt esetben történhet a tulajdonos lakhelyén is. Az utcán kóborló ebek még akkor is, ha egészségesnek látszódnak, veszettség szempontjából aggályosnak kell tekinteni. Ezért az utcán befogott gazdátlan ebeket 14 napig köteles a gyepmester (sintér) tartani és megfigyelni. Ennyi ideje van a gazdának szerencsétlen állatát kiváltani. Az új szabályozás szerint a gyepmesteri telepeken megfigyelt, és a gazda által kiváltott kutyákat a gazda költségére egyedi azonosítóval, mikrochippel kell ellátni.
Azokon a területeken, ahol a veszettséget megállapították, a kerületi főállatorvos más, az ember környezetében élő húsevők (pld. a házimacskák) veszettség elleni rendszeres, megelőző védőoltását is elrendelheti. Általános esetben nem kötelező, de a kijáró macskák veszettség (és más macskabetegségek) elleni oltását is érdemes az cica egészsége érdekében elvégeztetni.
A veszettség elleni védekezés kutyatartókra vonatkozó új szabályait minden gazdának kötelessége ismernie és betartania. Az előírások megszegése nemcsak a gazda pénzébe, hanem akár a kutyája életébe is kerülhet. A veszettség elleni védekezés szabályai nem felületesen kezelendőek, mert – bár manapság hazánkban igen ritkán bukkan fel a veszettség -, ez egy gyógyíthatatlan és halállal végződő fertőző betegség, ezért a körülöttünk élő veszélyeztetett állatok immunizálásáról feltétlenül gondoskodnunk kell. |