A jó kutyafelszerelés a célnak megfelelő, használható, túlzásoktól mentes. Még mielőtt kutyánk megérkezik, jó, ha beszerezzük az alapvető kutyafelszerelési tárgyakat. Általában a következőkre lesz szükségünk:
Kutyafekhely, kutyaház
A kutya megérkezése előtt a legfontosabb teendőnk a kutya helyének kialakítása. A kutya alapvetően szeretni belátni a környezetét, ezért fekhelyét, házát olyan helyre tegyük, ahol jól megfigyelhető a lakás vagy az udvar jelentős része, és mégis védett helyen van. Lakásban tartott kutya esetében is határozzuk meg a kutya helyét. Egyrészt a kutya igényli, hogy legyen egy saját “birodalma”, másrészt fegyelmezés és nevelés része a kutya helyére küldése. Ez utóbbira például vendéglátáskor, takarításkor gyakorlati okokból is hasznos lehet. A kutya helyét a lakás egy száraz, huzatmentes területén jelöljük ki, amely alkalmas a pihenésre is, de nem rekesztjük ki teljesen a kutyát a család életéből sem. A kutyafekhely készülhet levehető huzatú szivacsból, bármilyen meleg, mosható anyagból, de egyes kutyák inkább egy szőnyegen vagy pokrócon érzik igazán jól magukat. A kutyafekhely mérete legyen arányban kutyánk felnőttkori méretével. Ugyanez vonatkozik a kutyaházra is. A jó kutyaház szigetelt, bejárata a hosszabb oldala egyik felében van, így a ház belsejében van egy szélvédett, biztonságos zug. A kutyaházat tegyük lábakra vagy valamilyen emelvényre, hogy alulról ne tudjon átnedvesedni. Ajtajára télen erősítsünk egy rongyot vagy készen kapható műanyag lamellákat. A kutyaházat legjobb szalmával bélelni. A rongy vagy a szivacs télen átnedvesedhet, mely könnyen a kutya felfázásához vezethet. A későbbiek során a kutya helyét rendszeresen tisztítsuk, szükség esetén fertőtlenítsük.
Etetőtál, ivóedény
Két edényt használjunk, egyikben mindig legyen friss ivóvíz, a másik etetőedényként szolgál. A fém edények a leginkább tartósak és könnyen tisztán tarthatók. A műanyag edények kevésbé tartósak, viszont utazáskor praktikusak. Az edények mindig legyenek tiszták, és lehetőleg ugyanazon a helyen tartsuk őket, és ha tehetjük, mindig ugyanabban az időben etessük kutyánkat.
Póráz, nyakörv, szájkosár, azonosító biléta
Minden kutyának szüksége van nyakörvre, pórázra. Az udvaron, kertben tartott kutyát is rendszeresen kell sétáltatni. Tartsuk be lakóhelyünk állattartási rendeletét, és ahol ezt előírják, például tömegközlekedési eszközökön, tegyünk kutyánkra szájkosarat is. A jó póráz, nyakörv puha bőrből készült, a nyakörv legyen bélelt, és a kutya méretének, erejének megfelelő méretű. Ha a láncnyakörvet tartjuk előnyben, válasszunk egyszeres és nagyszemű nyakörvet, mert a többszörös és aprószemű láncnyakörvek könnyen eltördelhetik a kutya nyakán a szőrt.
A póráz semmi esetben sem legyen láncból, mert balesetveszélyes. Az átlagos póráz másfél méter hosszú, ezt biztonságosan, két kézzel foghatjuk.
Még abban az esetben is, ha kutyánk mikrochippel ellátott, tegyünk a nyakörvére egy bilétát, rajta a kutya nevével és telefonszámunkkal. Ezzel a párszáz forintos kiadással sok későbbi kellemetlenséget takaríthatunk meg magunknak. A címhenger nem túl jó megoldás, mert nehezen hozzáférhető, a kibontás, olvasás közben továbbszaladó kutya pedig később már nem azonosítható.
Szőrápolási eszközök
Szerezzük be a kutyánk szőrhosszának megfelelő kutyakefét, fésűt, vagy szőrkesztyűt, ezek elengedhetetlenül szükségesek a napi szőrápoláshoz. Tartsunk otthon jó minőségű kutyasampont.
Kutyajáték
A kutya egészséges fejlődéséhez szükségesek a kutyajátékok. Itt se essünk túlzásokba, kutyánkkal nem akkor teszünk jót, ha térdig jár a játékokban, hanem ha azzal az egy-két játékkal rendszeresen játszhat közösen a gazdival. Nem biztos az sem, hogy csak a szaküzletekben vásárolt játékok alkalmasak a kutya foglalkoztatására, sok esetben egy PET palack, vagy egy régi teniszlabda sokkal több örömet okoz kutyánknak. Arra vigyázzunk, hogy a kutya épségére veszélyes tárgyakkal ne engedjük játszani. Ilyen veszélyes tárgy lehet például egy söröskupak, egy üvegpalack, vagy egy túl apró méretű gumijáték. A kövekkel játszó kutya fogai könnyen letörhetnek, vagy sokkal gyorsabban elkophatnak. A vegyszerrel átitatott tárgyak (pld. fadarab) rágcsálása mérgezést okozhatnak.
Kennel
Udvaron tartott kutyák esetében szükség lehet arra, hogy az állatot ideiglenesen elzárjuk. Ebben az esetben építsünk egy, a kutya testméretének megfelelő nagyságú kennelt. A kutyát állandóan kennelben tartani nem javasolt az ingerszegény környezet és a mozgáshiány miatt. Láncon még ideiglenesen se tartsunk kutyát, mert ez embertelen bánásmód, és könnyen a kutya elvadulásához is vezethet.
Amire legtöbbször nincs szükség
Egészséges kutyákra kutyaruhát, kutyacipőt adni felesleges. Télen kutyaruhát csak a beteg vagy idős kistestű kutyákra tegyünk. Általában nincs szükség trimmelőkésre, szőrnyíróra sem. Ha kutyánk szőrét rendszeresen kell nyírni vagy trimmelni, bízzuk azt kutyakozmetikus szakemberre. Nem éri meg a házilagos barkácsolás, aki ilyen kutyát választ, fogadja el a többletköltséget.
Nem biztos, hogy a legdrágább kutyafelszerelési tárgyak a legjobbak, sok esetben egy középkategóriás kutyafelszerelés is megfelel a célnak, viszont kerüljük a silány minőséget. A szükséges
kutyafelszerelés
a kutyatartás része, hiánya a kutya életminőségén, konfortérzetén ront. |