A gazdiknak az idõ haladtával szembesülniük kell, hogy kutyájuk lassan a nyugdíjas éveikbe lép. Az ebeknél épp úgy, mint az embereknél, az idõs kor együtt jár az egészségügyi állapot romlásával
l: látás-hallásgyengülés, viselkedés zavar. Ezek a problémák azonban kis odafigyeléssel orvosolhatóak.
Az öregedés folyamata fajtánként különbözõ. A nagytermetû ebek hamarabb korosodnak, mint a kis testû társaik. Az õszülés nyomai hétéves korukban látszódnak elõször, az ajak, áll, orr és végül a szem környékén. De nem ez a legnagyobb probléma. Ugyanis, ha nem vagyunk elõvigyázatosak, akkor könnyen megbetegedhet a kutyánk. Az agg ebek immunrendszere legyengül, így könnyebben elkapnak különbözõ betegségeket.
A leggyakoribb idõskori betegségek, a látásromlás, amely a szürke hályog következménye. Illetve a süketség, amely komoly gondokat okozhat, hiszen a kommunikáció megszûnik a gazdival. Furcsának tûnhet, de a kutyák szervezetét is megviseli a stresszes élethelyzet. Nem szabad egy koros ebet új lakhelyre vinni, illetve a zajos környezet is rossz hatással lehet rájuk. Viselkedéseik, szokásaik is megváltoznak. Az eddig elsajátított magatartási formákat elfelejtetik. A mozgás igényük is jelentõsen csökken. Szívproblémák merülhetnek fel, amelyre a köhögés, a nehéz légzés hívhatja fel a figyelmet, de gyógyszeres kezeléssel orvosolható.
Fürdessük meg gyakrabban kedvencünket, és a szõrzetét fésüljük sûrûn. Nemcsak jól ápolt lesz, hanem a vérkeringése is felélénkül. A legfontosabb pedig, vigyük évente legalább kétszer szûrõvizsgálatra.
Az idõs kutyák gondozása kicsivel nagyobb körültekintést igényel. Ne sajnáljunk idõt és energiát korosodó kutyánk egészségének megõrzésére. |