A KUTYA NEM EMBER
Manapság az emberek szándékosan vagy nem tudatosan a kutyákat félrenevelik. Megpróbálnak ráerőltetni emberi viselkedésmintákat, elvárják, hogy a kutya már-már emberként gondolkozzon és cselekedjen. Sok esetben a gazda nem tiszteli magát az állatot, ezért aztán a kutya és az ember kölcsönös meg nem értéséből nagyon komoly viselkedészavarok adódnak.
Ezeket a zavarokat rendszerint fel sem ismerik a gazdik. Sokszor jóindulatból és nem tudatosan, de tovább rontatnak a helyzeten. Az én munkám abból áll, hogy megtanítom a gazdit a kutyája nyelvén kommunikálni, illetve "kutyaésszel" gondolkodni.
A kutya akkor fogja tisztelni a gazdáját, ha a falkavezért látja benne, így ösztönösen, a saját akaratával egyezően teszi meg azt, amit a gazda elvár tőle.
A viselkedészavarok oka
A kutyák viselkedészavarai egyértelműen abból adónak, hogy a családban (emberfalka) ösztönösen magukat állítják be falkavezérnek és minden általuk valósnak vélt problémát, veszélyt úgy hiszik, hogy nekik kell megoldani. Mivel az ember világában erre képtelenek, ezért gyakran egész életüket ha-talmas stresszben élik le. Sok esetben a gazdi minderről semmit sem sem tudva, természetesnek gondolva elfogadja kutyájának furcsa viselkedését.
Néhány gyakorlati példa, amelyek már viselkedészavarra utalnak
Amikor vendég érkezik a házhoz, a kutya ezt veszélynek véli, hiszen egy idegen falka tagja betört a saját territóriumába. Többféleképpen is reagál-hatnak erre az állatok, vagy megpróbálják elűzni az idegent, vagy dühösen körbeugrálják, rosszabb esetben pedig meg is harapják. A másik véglet, hogy pánikba esnek és elbújnak, elmenekülnek.
Vannak kutyák, melyek szétszedik a bejárati ajtót, tárgyakat, rendszeresen bepisil-nek a lakásban, szélsőséges esetben elhordják netán meg is eszik az ürüléküket.
Akadnak olyanok is, amelyek látszólag minden ok nélkül félelmet mutatnak, agresszív viselkedést produkálnak (orvosnál vagy az utcán). Netán megkapnak embereket, a gazdit húzzák az utcán, vagy az ember nyakába ugranak.
Sok gazdi tapasztalhatja, hogy kutyája túlzóan és hosszadalmasan ugat, ha a lakásajtó előtt idegenek mozognak, vagy az utcán, ha biciklissel, motorossal találkozik.
Ha sikerül megértetnünk a kutyával, hogy nem ő a falkavezér és a problémákat nem neki kell megoldania, akkor hatalmas stressztől, folyamatos idegeskedéstől kímélhetjük meg.
Az általam tanított módszer segítségével - bármely életkorú kutyánál alkalmazható -, megtanítom a gazdikat arra, hogyan vehetik át kutyájuktól a "falkavezér" szerepét, ezáltal nyugodt és kiegyensú-lyozott életet biztosítva mind a kutyának, mind a gazdinak.
|