Vannak kutyák, akiknek lételemük a fürdés, történjen az egy tóban vagy egy folyóban, de még akár a fürdőkádban is. Más fajták egyenesen irtóznak a víztől, s csak nagy kínszenvedések árán tudják elviselni a fürdést. Alapvetően ez érthető is, hiszen mi, emberek sem vagyunk egyformák.
Visszatérve pár szó erejéig a szőrápolásra, jó tudni, hogy a rendszeres kefélés eredménye gyönyörű szép bunda lesz, mégsem elég csak így ápolni kedvencünk szőrét, időnként szükséges őt megfürdetnünk is.
Miért van erre szükség?
Előfordul, hogy négylábú lakótársunk meghempergőzik valami nem túl kellemes anyagban, netán kibéreli a bundáját néhány parazita lakhelyül, vagy egyszerűen csak túl száraz vagy túl zsíros a bőre. Ilyenkor segítségünkre lehet a fürdetés. Könnyű a dolgunk, hiszen speciális kutyasamponok állnak a rendelkezésünkre, de bőrbetegség esetén az állatorvos tanácsát fogadjuk meg, és csak az általa felírt samponnal fürdessük kutyusunkat!
Előkészületek
Tegyünk a kád aljára egy gumiszőnyeget, hogy ne csússzon a kutya lába, s ha nem szívleli a vizet, hagyjuk rajta a nyakörvet, azzal meg tudjuk fogni, ha ki akarna ugrani a kádból. Olvassuk el alaposan a használati utasítást és tartsuk be lépésről lépésre!
Hogyan fürdessük helyesen kutyánkat?
Először is fésüljük ki a szőrét, nehogy még jobban összegubancolódjon a víztől. Ha sikerül (mert nem biztos, hogy minden kutya engedi) dugjuk be a fülét vattával. Állítsuk be a kádba, amibe már előzőleg beletettük a gumiszőnyeget, fogjuk meg a nyakörvénél, ha szükséges, és folyassunk rá langyos vizet.
Ha már jó vizes, a megfelelő samponnal mossuk meg az egész testét, egyedül a fejét hagyjuk ki. A legjobb, ha a szőrrel ellentétes irányban dörzsöljük a bőrét, addig, míg a szőr eléggé nem habzik. Alapszabály: vigyázzunk, hogy a szemébe ne kerüljön!
S hogy a feje se maradjon koszos, erre a célra használjunk olyan sampont, ami nem csípi a szemét. Először a tenyerünkbe tegyünk egy kicsit, majd óvatosan mossuk át a kutya fejét.
Ha a nehezén túlestünk, jó alaposan öblítsük le, figyelve, hogy ne maradjon a szőre között egy kicsi sampon sem, mert az később irritálhatja a bőrt és erős viszketést is okozhat. Ha selymes szőrtípusú a kutyusunk, be is kenhetjük balzsammal, amit aztán szintén le kell alaposan öblítenünk. Várjuk meg, hogy a felesleges víz lecsöpögjön róla, majd töröljük szárazra egy külön neki kijelölt törölközővel. Vegyük ki a füldugót is!
Ha hosszú szőrű kutyánk van és egészséges a bőre, használhatunk a teljes száradáshoz hajszárítót is, de ne állítsuk forróra és ne is a legerősebb fokozaton fújjuk, mert kellemetlen lehet a kutyának, akár meg is ijedhet.
Biztos, hogy mindezek végeztével a kutya kissé izgatottan fog fel-alá rohangálni a lakásban, de legalábbis az átlagosnál izgágább lesz. Ilyenkor, ha lehet, ne vigyük rögtön a szabadba, nem csupán azért, hogy meg ne fázzon, de azért se, nehogy kárba vesszen a munkánk, és újra belehemperegjen valami nem kívánatos dologba! |