Általában akkor merül fel, hogy esetleg valami baja van a kedvencünknek, ha a viselkedése hirtelen megváltozik. A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog. De akár ezek ellenkezője is jelezheti, hogy valami gond van kutyánkkal: a korábban nyugodt, majd hirtelen agresszívvé váló állat esetén fel kell merüljön a veszettség gyanúja! Az erőteljesen megváltozott testhőmérséklet: amikor a kezünkkel érezve is túl meleg, vagy éppen túl hideg az állat.
Vannak olyan esetek amikor a táplálkozási szokások megváltozása kelti fel a gazdi figyelmét. A bágyadt, apatikus állapothoz gyakran társul étvágytalanság, esetleg inni sem hajlandó az állat. Megeshet ennek az ellenkezője is: a kedvencünk többet eszik, iszik a megszokottnál. Bármilyen furcsaságra leszünk figyelmesek, ne legyünk restek állatorvost felkeresni! Hányás esetén is tanácsos állatorvost felkeresni (kutyák, macskák gyakori fertőző betegségénél gyakran társul hasmenéshez, így hamar kiszáradást és akár életveszélyes sokkos állapotot idézhet elő), kivételt képez ezalól a macskák szőrhányása, ugyanis a tisztálkodással lenyelt szőrtől így szabadulnak meg. (amennyiben több egymást követő napon jelentkezik vagy egy napon belül többször, tanácsos megmutatni őt orvosnak). Hosszú szőrű macskáknál tanácsos olyan tápot, vagy külön kapható szőroldó pasztát adni kedvenceinknek, mert náluk a nagyobb szőrmennyiség bélelzáródást okozhat!
A másik dolog ami nekünk laikusoknak sokat segíthet megítélni kedvencünk egészségi állapotát, ez
az állat bélsara illetve vizelete. Mindenképpen forduljunk orvoshoz amennyiben a vizelettel vér ürül, vagy színe eltér a sárgától. Ha a bélsár túl híg, akkor hasmenésről beszélünk. Oka lehet banális (túletetés), férgesség (mindenképpen kezeltetni szükséges, mert zoonózis, tehát az emberre is átterjedhet), vírusos betegség (kezelés nélkül gyorsan elpusztulhatnak) és még sok minden más, tehát mindig állatorvos feladata, hogy eldöntse mi áll a háttérben.
Az állat bélsár, illetve vizeletürítési szokásai is árulkodóak lehetnek, főként akkor, ha azt látjuk, hogy állatunk dolgát végezve erőlködik, esetleg nem is sikerül maradandót alkotni. Mindkét probléma életveszélyessé válhat, egy percig se várjunk hanem menjünk azonnal állatorvoshoz! Ha a kutya a felvett vízmennyiségnél lényegesen több vizeletet ürít az is gyanakvásra adhat okot. Megesik, hogy az állat nem a szokott helyére végzi a dolgát, hanem a lakás más pontjaira, ennek okai lehetnek lelkiek és testiek egyaránt, irány tehát egy alapos kivizsgálás!
Külön említést érdemel a kutyák ún. 'szánkázása'. Ezt okozhatja férgesség, bűzmirigygyulladás.
Az egészséges állat szőrzete tiszta, bőre ruganyos és sima. Amennyiben a szőrszálak között fekete morzsaszerű anyagot talál, az bolhák jelenlétére utal, így érdemes állatpatikában valamilyen bolhátlanító készítményt beszerezni számára. A szőrhiányos területek is árulkodóak lehetnek, gyakran áll mögöttük gombás fertőzés, amely emberre is átterjedhet, tehát mindenképpen kezelést igényel. Amennyiben a bőrön bármilyen elszíneződést, pörkösödést, nagyobb kiterjedésű, mélyebb sérülést találunk bízzuk az ellátását állatorvosra, különösen, ha a sérülés földdel szennyezett (tetanusveszély).
Ha a fülek váladékoznak, illetve fekete kávézaccra emlékeztető morzsalékot találunk benne, valószínűleg valamilyen gyulladás okozza, így állatorvosi ellátást igényel.
Az egészséges állat szeme tiszta, a kezünket szeme előtt mozgatva követi azt. Amennyiben váladékozik az valamilyen gyulladást jelez, mivel a szem kedvencünk számára is fontos, ezért ne hanyagoljuk el ezeket a problémákat! Ha nem reagál az előtte mozgó tárgyakra, akkor valószínűleg nem lát jól, esetleg meg is vakulhatott. Az esetek egy részében javítható, illetve helyreállítható a látás, vagy legalább a további romlás megakadályozható. A fényviszonyokhoz nem alkalmazkodó pupilla is problémákat jelez, illetve kancsalság esetén is érdemes állatorvost keresni. A szemtünetek megjelenhetnek önállóan, de gyakran valamilyen más betegség 'kísérőjeként'.
A kutyák és macskák szájszaga nagyjából olyan, mint egy normális egészséges emberé. Ha a szájszag bűzössé válik, akkor érdemes megnézni a fogait, amennyiben azok barnásan elszíneződöttek, akkor fogkővel van dolgunk, amelyet altatásban tud eltávolítani állatorvosunk. Gyakran társul ínygyulladással. Ez a két tényező együttesen rövid időn belül a fogak elvesztésével is járhatnak, ezért mindenképpen kezelést igényelnek. Egyéb belsőszervi problémák is járhatnak bűzös szájszaggal. Sokszor nyáladzik is az állat. Ez szintén társulhat fogkövesedés-fogínygyulladáshoz, de más betegségek kísérőjeként is megjelenhet.
Az állat mozgása szintén jelezheti, hogy gond van: pl. amikor egyik végtagot alig vagy egyáltalán nem terheli, tehát sántít. Bizonyos betegségeknél dülöngélés figyelhető meg.
Eszméletvesztés, görcsök esetén HALADÉKTALANUL állatorvos!
Forrás: allatbetegsegek.hu |