Fájdalmas dolgok történnek a Mexikói öbölben. Az ember ön-és környezetpusztító. Bármilyen kétségbeesetten próbálják is megmenteni az általuk pusztulásraítélt öblöt, úgy tűnik nincs a kezükben az irányítás. Így pusztítjuk el az élőhelyünket...
A Deepwater nevű olajplatform április 20-i felrobbanása óta több mint 4500 hajó próbálja menteni a menthetőt az öbölben. A mentés közben adódott a legfrissebb galiba is, amikor egy ellátóhajó átszakította a Cocodrie gázkitermelő platform vezetékét, amiből mérgező gázok kerültek a levegőbe.
Összesen százhúsz hajó legénységét kellett kimenekíteni a partra, a legénységből harminchat embert vittek kórházba olyan tünetekkel, mint a fulladás, szédülés, mellkasi fájdalom. A hatóságok szerint csak kis mennyiségű gáz került a levegőbe, és a törött vezetékbe áramló gázt gyorsan elzárták.
|
Olajszennyeződés Louisianában - Fotó: Charlie Riedel / AP |
Szakemberek szerint évekre lesz szükség a Mexikói-öböl megtisztításához. Thad W. Allen tengernagy, a szövetségi katasztrófaelhárítási műveletek parancsnoka elmondta: a parti őrséget ugyan kiképezték nagy olajszennyeződések utáni takarítási munkálatokra, de ilyen hatalmas vízfelületen, több százezer olajfoltra szakadó szennyeződés megjelenésére senki nem számított.
A BP közben közölte, hogy a kitörésgátló tetejére eresztett olajfogó sapkát nagyjából egy hónap múlva, július elején egy másik, nehezebb és jobban illeszkedő szerkezettel cserélik ki, amely az olaj nagyobb részét lesz képes elfogni és elvezetni.
Barack Obama amerikai elnök szerint egyértelmű, hogy a tragédiának súlyos, folytatódó gazdasági következményei lesznek. Időközben már 15 szövetségi szervezetet mozgósítottak a szennyeződés feltartóztatására és eltakarítására.