Mindamellett, hogy egyik macska sem rajong a költözködésért, a benti cicák még érzékenyebbek a lakhely megváltoztatására, mivel sokkal inkább félnek az új helyzettől és környezettől. Minden új hang és illat sokkhatásként éri a lakásban élő cicákat. A gazdik számos intézkedést kell tegyenek annak érdekében, hogy a költözés napja kevésbé legyen stresszes a cicák és a családtagok számára.
Nincs szükség nyugtatószerekre a cicákkal való utazás során
Maga az utazás nem teszi szükségessé a cicák nyugtatószerrel való kezelését. Az utazás során tapasztalható nyugtalanság normális jelenség, a cica idővel ellazul. Nyugtatószerek beadásához csak akkor folyamodj, ha a macska az utazás alatt kárt tehet saját magában (például, ha hosszabb ideig tombolva próbál kiszabadulni a szállításra használt ketrecből). A nyugtatószerek alkalmazása következtében a macska zavart maradhat, és bizonyos esetekben légúti elégtelenségeket vonhat maga után, ezért a cica kitűnő egészségnek kell örvendjen.
|
Most meg hová megyünk?
|
Ismertesd meg a cicával az új lakást
Hasznos lehet, ha a cicát elszállítod a költözés előtti éjszakán. Valaki a cicával kell maradjon az éjszaka során. Egy családi barát, akit a cica ismer, valódi segítség lehet. A költözést megelőző napon történő átszállítás lehetővé teszi a cica számára, hogy kezdje otthon érezni magát az új környezetben, illetve a lakás is befújható feromon spray-jel. Továbbá minden figyelem a cica szükségleteire irányul, a gondozó pedig nem fog zavartnak tűnni.
A jármű előkészítése a macskákkal történő utazásra
A macskák szállítására használt ketreceket csak közvetlenül az indulás előtt helyezd a járműbe. A cicák autóba helyezése és magukra hagyása az utolsó tárgyak behelyezésének idejére a házi kedvenc pánikba esését okozza. A cicák szállítása nem történhet a gyerekek szállításával együtt. A fokozott rájuk fordított figyelem és az éles hangok túlzott közelsége nyugtalanná tehetik a cicát, sőt meg is betegíthetik. Számos macska nem képes megbirkózni a gyerekek közelségével; zárt helyiségekben pedig a nyugtalanság csak fokozódik.
Soha ne szállítsd a macskát szabadon a járműben
A macskák szállítása mindig szállítóketrecben kell történjen. Utazás során soha ne engedd az ülésen ülni a cicákat. A cicák járművön belüli kiszabadulása nem csak veszélyes, de törvénytelen is lehet. A macskák a kuplung- vagy a fékpedál alá mászhatnak, zavarhatják a járművezető kilátását, illetve elvonhatják a forgalomban részt vevő többi sofőr figyelmét. A cicák a nyitott ablakon ki is mászhatnak a járműből, amely akár az elgázolásukhoz is vezethet. Hirtelen fékezés vagy baleset esetén a rögzített szállítóketreceken kívül tartózkodó macskák megsérülhetnek vagy elhalálozhatnak, a kemény felületektől elszenvedett ütések vagy a járműből való kiesés következtében.Biztosítsd a cicák kényelmét a járműbenA legizgatottabb cica szállítóketrecét helyezd az első utasülésre úgy, hogy a ketrec elején található nyílás a járművezető felé nézzen (a biztonsági övet vezesd át a szállítóeszköz fogantyúin, majd csatold be). A megnyugtatás érdekében a sofőr beszélhet a cicához, illetve időnként odatarthatja a kezét, hogy az megszagolja.
|
Nem ártana, ha csökkentenéd a sebességet!
|
A legkisebb gesztus is nyugtató hatású lehet
A macskák sosem szállíthatók közös kosárban. A jármű mozgása és a hirtelen fékezés következtében az egyik állat megütheti a másikat. Továbbá, a macskák agresszívakká válhatnak, ha egy szűk helyen vannak összezárva. A macska szállítása során ajánlott más tárgyakkal megtölteni a járművet. Így a teljes figyelem a költözésre és a házi kedvenc kényelmére irányulhat.
Macskabarát vezetési stílus
A lassú, nyugodt és finom vezetési stílus segít a stressz csökkentésében. A hangos zene és a különös zajok és illatok beáramlását lehetővé tevő leeresztett ablakok zavartságot okoznak. Ha lejhet, ne állj meg az utazás során. A macska a lehető leghamarabb meg kell érkezzen a kijelölt helyre.
|
Ugye nem akarsz belepasszírozni ebbe a táskába?
|
A macskák etetése autós utazás során
A legtöbb macska stresszhelyzetben nem eszik és iszik. Ez egy természetes viselkedési forma. Utazás során ne hagyj eledelt és folyadékot a szállítóketrecben, mivel ezek kiömölhetnek, és bepiszkíthatják a cica bundáját. Az eledellel összekent macska stresszessé válik. Ilyen esetben tisztítsd meg az állatot. Egy rövid, a macska kényeztetésére és megitatására használt megállás hasznosnak bizonyulhat. A 2 óránál hosszabb utazások során mindenképp állj meg, hogy a cica bemehessen a "macska wc-be". Győződj meg arról, hogy az ablakok nincsenek lehúzva, és hogy senki sem fogja kinyitni a jármű ajtóit.
|
Indulhatunk!
|
A költözés napja
A költözés napján a cica adott esetben bezárható a saját szobájába. Ebben az esetben tájékoztasd a költöztető személyzetet, hogy ne menjenek be abba a szobába. Egy ember jelenléte megnyugtathatja a cicát. Az egyedül hagyott macskák könnyebben pánikba esnek, amikor különös távoli zajokat hallanak.A macskák megszoktatása az új lakássalAkár egy hét vagy hosszabb idő is eltelhet addig, amíg a cica megszokja az új lakást. A macskatulajdonosok nem kell pánikba essenek, ha a kedvenc a költözést követő 24 órában nem eszik, amennyiben vizet fogyaszt. Ha a cicának az állatorvostól vásárolt „könnyen emészthető" eledelt adsz, akkor kisebb a valószínűsége annak, hogy az étel megárt az állat gyomrának. Más megfelelő eledelek lehetnek a friss, adalékmentes csirke- vagy pulykahús. A cicák könnyebben megemésztik a szárnyashúst, és minimálisra csökkentik a stressz okozta hasmenés vagy hányás kockázatát.A cicák nagyon lassan fedezik fel az új lakást, olyan pillanatban, amikor a ház csendes. Zárj be minden ablakot és ajtót, mivel az új környezetben a cicák pánikba esnek és elszaladhatnak. Legkevesebb két hétig ne hagyd kimenni őket. Ezzel biztosíthatod, hogy kedvenced nem fog eltűnni.