A házimacskának évente kétszer van párzási időszaka. Ilyenkor nyugtalanul hempereg a földön, ez jelzi, hogy partnerre vágyik. Hamarosan fel is tűnnek a ház körül a kandúrok. Ha a macskahölgyet kiengedik hozzájuk, Képakkor kilenc héttel később négy-hat, kb. nyolcvan gramm súlyú, puha szőrrel borított kismacska látja meg a napvilágot.
Közvetlenül a szülés előtt a macskamama egy olyan biztonságos helyet keres, ahol nyugodt körülmények között hozhatja világra kicsinyeit, amelyek első hetekben még vakok és süketek. Kezdeti tehetetlenségük ellenére szaglásuk működik, és így gyorsan felfedezik anyjuk emlőit, hogy megkapják életük első csepp tejecskéjét. A kismacskák az első napok során kitartanak egy kiválasztott emlő mellett, így elkerülik a tülekedést. Hamar megtanulják, miként lehet a mellső tappancsaik ütemes nyomásával tejet kipréselni az emlőből. Körülbelül egy hét után testsúlyuk megduplázódik, és kinyitják a szemüket. A fajtától függetlenül minden újszülött cica szeme kék. Ezután nagyjából egy hónapot kell várni, amíg teljesen kifejlődik a látásuk. KépFelébred bennük a kíváncsiság, felfedező útra indulnak, bírkózni kezdenek testvéreikkel, és nemsokára elfogyasztják az első falat szilárd ennivalót. A gazdák lehetőleg csak ritkán és nagyon óvatosan közelítsék meg a „gyerekszobát”.
Ha a macskamama nem érzi biztonságban magát, még el is költözhet. Egyenként szájába veszi a kicsinyeit, és elszállítja őket egy nyugodtabb helyre. A kismacskák nem kapálóznak, hanem nyugodtan tűrik a költözködést. Ezt a viselkedést hordozási ernyedtségnek is nevezik. |