Maszatolós árnyékolás:
Ez a művészek egyik legkedveltebb technikája (bár elvileg grafitceruzával nem szabadna így árnyékolni klasszikus művészeti értelemben , de mi most magunknak rajzolunk úgyhogy ezt felejtsük is el :P ). A grafit egy remek eszköz, hiszen nem csakhogy éles vonalak rajzolhatóak vele de rendkívül jól maszatolható is.Ez ez első és talán leg élethűbb árnyékolási módszer. Alkalmazása rendkívül egyszerű: A ceruza oldalával vigyünk fel egy nagyobb grafitfoltot ( a kívánt színárnyalatnál egy picit erősebben ) majd egyszerűen kenjük el, akár az ujjunkkal vagy egy bármilyen kis ronggyal, zsepivel.
Sőt! Igen egyedi mintákat érhetsz el ha különböző anyagokkal maszatolsz! próbálj ki durvább anyagokat is ! (alufóliát, összegyűrt papírt)
Egy gyönyörű példa hogy mit érhetsz el a maszatolós módszerrel :P)
"Körözés " :
Ezt az árnyékolási technikát akkor érdemes alkalmazni ha igazán élethű bőr hatást szeretnél elérni. Bár egy kicsit talán időigényesnek és unalmasnak tűnhet, de megéri! A technika a következő: rajzolj pici kis köröket egymás fölé egyre sűrűbben addig míg a kívánt árnyalat ki nem alakul!
(Egy példa a körözéses technikára)
A maszatolós körözés:
Tulajdonképpen az előző kettőnek egy összeolvasztott verziója.Csak annyi különbséggel hogy amikor elmaszatoljuk figyeljünk oda arra hogy a maszatolás is körkörös legyen ! Ez a technika is kiváló a bőr textúrájának
elkészítéséhez.
(Egy példa a maszatolós körözésre)
Sötét feketék (mély fekete árnyalatok)
Nagyon sok ember igazából szép rajza azért lesz semmitmondó mert vagy nem meri használni a feketét, vagy túlzásba esik. Ezért talán ez a legnehezebb pontja az árnyékolásnak! Eltalálni azt hogy hova is kell a legsötétebb pont mindig is mumusa volt a kezdő rajzolóknak. Mielőtt elkezdenél őrülten feketíteni, nézd meg alaposan a képet és figyeld meg hol van a legsötétebb pontja. Ha a képeden nincsenek feketét, mert a kép hülyén sikerült vagy rossz minőségű érdemes előbb egy képszerkesztő programmal besötétítenek.Először is szögezzük le hogy teljesen sötét feketét grafittal nem nagyon lehet elérni (erre érdemesebb szenet használni ), de próbálkozhatunk egy B7 -es ceruzával is.Arra figyeljünk oda hogy ha nagyon erősen nyomjuk oda a ceruzát az erősen poroz( a papír már nem bírja elnyelni a grafitport) és ha nem vigyázunk elkenhetjük a foltot ami nagyon csúnya tud lenni. Ezért figyeljünk oda hogy a kezességünktől függően mindig abból az irányból kezdjük amelyik kezünket nem használjuk. Tehát jobbkezesek balról-jobbra rajzoljanak. Így nem kened el amit előzőleg felvittél.Tarts mindig egy tiszta lapot, a kezed alatt hogy ne kend el véletlenül amit eddig készítettél. És mindig fixáld a rajzodat ha készen van ! (mi ezt hajlakkal tettük :P de figyelj oda hogy messziről egyenletesen, és ne sokat fújj rá)
(példa a mély fekete tónusokra)
Éles Keresztező vonalkázás:
Ha nézegetted a nagy profik rajzait ezzel a technikával biztos hogy találkoztál! Nagyon nehéz megtanulni azt hogy a rajzod harmonikusan nézzen ki, ezért ezt sokat kell gyakorolni. A módszer egyszerű, addig húzol egymásra keresztbe vonalakat míg az árnyalatot el nem éred. Végigvonalazol egy foltot az egyik irányba, utána az ellenkező irányba is, majd a harmadik irányba is, és így tovább mindig változtatva a vonalkázás szögén. Nem muszáj geometriailag pontosan vonalkázni, el is vadulhatsz ha már jól megy a dolog :D
(Egy példa a vonalkázásra)
Puha vonalkázás:
Hasonló technika mint az előző, a különbség csak annyi hogy itt finoman, és nem olyan élesen húzod a vonalakat.Kicsit hosszabb időt vesz majd igénybe mint a durva vonalazás, de gyönyörű textúrákat lehet vele elérni.A legjobb állati szőrme utánzásához. (bár ilyen jellegű hatást a papír típusának változtatásával is el tudsz érni)
(egy példa a puha vonalkázásra)
Árnyékolás színesceruzával:
nagyon frusztráló tud lenni minden kezdőnek az hogy egymásra vigyen fel különböző színeket, ugyanis ehhez tudni kell a különböző színek egymásra hatását is. ha például sárgára kékkel szinezel finoman az zöld lesz és a többi.Ahhoz hogy élethűen tudj színezni nagyon jól kell értened a színösszhatásokhoz, ezért érdemes végigpróbálgatni egy lapon hogy mi történik ha eggyes színeket egymásra színezel.
(Színesceruzás árnyékolás)
Árnyékolás pasztellel:
Könnyebb mint a színes ceruza hiszen rendkívül jól maszatolható. Nagyjából viszont ugyanazokat kell tudni. A színösszhatásokra itt is nagyon oda kell figyelni.Akvarell papírt válasszunk hozzá. Ha eleve alapszínnel rendelkező papírt választunk rendkívül szép dolgokat érhetünk el.
|